Hasło:

Polacy a kuchnia rosyjska

Witam! Proponuję porozmawiać o bardzo przyjemnej rzeczy czyli o jedzeniu. Ze względu na swoje pochodzenie nie mogę nie wspomnieć kuchni rosyjskiej przedstawionej w polskich restauracjach.
Pierwszym daniem, które przychodzi mi do głowy są pierogi ruskie. Tu muszę was wszystkich rozczarować - spróbowałam po raz pierwszy ten przysmak dopiero w Polsce. Owszem, mamy podobne danie, ale nie z takim nadzieniem. Kiedy latem przyjechała do mnie przyjaciółka z Rosji zaprosiłam ją właśnie na pierogi i niestety wieczór był zepsuty. „Ojejku, - żałowała koleżanka, - ktoś z powodu takiej nazwy może pomyśleć, że Rosjanie to jedzą". Więc, pierogów ruskich do kuchni rosyjskiej nie zaliczamy. 

W jednej restauracji, specjalizującej się w rosyjskich daniach spotkałam barszcz, ale z uszkami. To rozczarowanie numer dwa - owszem, mamy barszcz, jednak barszcz w rosyjskim wydaniu zupełnie różni się od polskiego. Polska zupa czasami wygląda jako kompot, rosyjska nigdy tak nie wygląda! Chyba, że ktoś z Rosjan stosuje polskie przepisy. Barszcz musi mieć mięso. W ogóle za wschodnią granicą Polski zupy gotuje się na rosole mięsnym. 

Popularnym daniem są bliny, jednak naleśniki możemy spotkać prawie w każdej kuchni świata. Dlatego, żeby naleśnik nazwać blinem trzeba do ciasta dodać „pripiok", którym może być mięso, ryba, warzywa, nie można oczywiście zapomnieć o blinach z kawiorem. Takie bliny można zrobić dwoma metodami. Można położyć na patelnię farsz i potem zalać to ciastem, a można nalać ciasto, podsmażyć, potem dodać „pripiok" i zalać jeszcze raz ciastem. Jednak bliny z „pripiokiem" teraz można spotkać raczej w restauracjach, w domu gospodyni stosują prostsze przepisy, preferując usmażyć naleśniki i potem zawinąć w nich farsz. 

Nie można wyobrazić sobie kuchni rosyjskiej bez rybnych dań. Ja osobiście bardzo tęsknię za rybami, które można kupić w Rosji. Z ryby gospodynie robią zupę, która nazywa się „ucha", ryby smażą, zapiekają, duszą i robią różne inne rzeczy i wychodzi bardzo smacznie.

Samowar - niby jest to symbol Rosji, ale kiedy czytam artykuły „znawców Rosji" o tym, że w każdym domu rosyjskim jest samowar, to chce mi się pisać do redakcji, żeby zwolnili oszusta. W skansenie znajdziecie. W domu? Hmm, ja dopiero w Polsce dostałam samowar. 

Dodano: 2012-02-04
Komentarzy: 7


Komentarze (7)
A jedliście kiedyś pierogi radzieckie? Według mnie świetny smak :)
wojtek.walicki
04.02.2012
A ja przecież mam w domu samowar :P
Klavdiya
04.02.2012
za to kołduny ze wschodu są pyszne ale takie barszczu to chyba bym nie chciała......
Mari
20.02.2012
Jestem wielkim miłośnikiem wszelkich pierogów.
Pierogi ruskie w swojej nazwie nie oznaczają pierogów rosyjskich!.
Ruski to w znaczeniu dawnym odnoszą się do ziem białoruskich i ukraińskich a nie do Rosji.
Ludność tę określano w Polsce jako: Rusinów w odróżnieniu od Moskali. Choć większość Polaków o tym zapomina.
aro
11.03.2012
Ja jako miłośnik wszelkich pierogów: pierogów ruskich też nie zaliczam do kuchni rosyjskiej.
aro
11.03.2012
Kuchnia w ogóle nie jest moją domeną.Z moich doświadczeń mogę stwierdzić- Rosjanie mają wspaniałą kuchnię -bliny,pelemienie, ucha najlepsza w Rostowie n/ Donem a kiszone grzyby to coś szczególnego i nie spotykanego w Polsce.Mnóstwo sposobów przyrządzania ryb-słowem niebo w gębie. Pamiętać należy jednak ,iż jest to ogromny kraj i to co stanowi o atrakcyjności to kuchnie regjonalne.Kubań ,Astrachań Kazań, Czelabińsk czy Rostow mają swoje specjalności i nie podejmuje się opisać ich specyfiki w kilku zdaniach.Chętniej zabiorę głos w sprawach na których znam się lepiej.Priwiet Julja-pomysł na ten blog genialny.
senior
15.03.2012
Mari Barszcz z mięsem Ukraiński pycha próbowałem, smaki odmienne od Polskiego ze względu na drogie mięso sporo grzybów i warzyw :)
artur1
31.03.2012
Zaloguj się aby dodac komentarz
AUTOR

Julia Tatarnikowa urodziła się w Lipiecku (Rosja). Z wykształcenia ekonomistka. Obecnie mieszka w gminie Mińsk Mazowiecki. Jej zainteresowania to nauka języków słowiańskich, poznawanie nowych kultur, podróże. julia_tatarnikowa@op.pl + 48 535 851 515

Więcej
Wszystkie treści napisane na blogach są właśnością ich autorów. Wykorzystanie tych treści w innych mediach i na innych stronach WWW jest tylko i wyłącznie możliwe za ich zgodą. Niniejszy blog działa w oparciu o system blogów serwisu www.minskmaz.com